PROGRAM W SEMESTRZE ZIMOWYM 2021/2022
12.10.2021. godz. 10.30-11.30 CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZASTĄPI KARTOGRAFA? – dr Izabela Karsznia, mgr Karolina Wereszczyńska
Podczas wykładu spróbujemy zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości sztuczna inteligencja zastąpi kartografa w procesie redakcji map? Opowiemy o tym, jak elementy sztucznej inteligencji, a szczególnie uczenie maszynowe, są wykorzystywane do opracowywania map. Przyjrzymy się też, jak wyglądają mapy opracowane całkowicie automatycznie z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego i czy, a jeśli tak, to jak bardzo, różnią się od tych opracowanych ręcznie przez doświadczonych kartografów.
Badania przedstawiane w prelekcji zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach projektu UMO2020/37/B/HS4/02605, “Optymalizacja redakcji osadnictwa oraz sieci dróg w skalach przeglądowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz teorii grafów”.
21.10.2021 godz. 10.30-11.30 POZOSTAŁOŚCI POLSKI WE LWOWIE A POZOSTAŁOŚCI LWOWA W POLSCE – mgr Jan Szczepański
Co i ile z Polski przetrwało w przestrzeni miejskiej współczesnego Lwowa? Co i ile ze Lwowa przetrwało w granicach współczesnej Polski? Gdzie można znaleźć te pozostałości? Jak w ujęciu czasowym zmieniał się ich zasób? W trakcie wystąpienia słuchacze usłyszą odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Oprócz tego, uczestnicy dowiedzą się również, dlaczego współcześnie tak trudno jest prowadzić dialog ukraińsko-polski o pielęgnacji i eksponowaniu polskiego wątku wielokulturowości Lwowa. Ponadto słuchaczom zostaną zaprezentowane skutki, jakie w okresie komunizmu przyniosła tabuizacja wątku polskiej przeszłości tego miasta. Wykład zakłada omówienie zagadnień związanych z geografią miast oraz geografią pamięci oraz elementy interakcji ze słuchaczami.
4.11.2021 godz. 11.00-12.00 TAJEMNICE ANDÓW … – dr Wojciech Lewandowski
Wykład w zastępstwie poprowadziła dr Iwona Szumacher
Andy są najdłuższymi górami na świecie! Ten gigantyczny i jakże fascynujący górotwór jest siłą rzeczy ogromnie zróżnicowany geograficznie, kulturowo i charakteryzuje się niesamowitym bogactwem różnorodnych krajobrazów, zjawisk i form życia, często wyjątkowych w skali świata. W trakcie wykładu odkryjemy wspólnie ich tajemnice. Poznamy m.in. najwyższe wierzchołki tworzące „Koronę Andów”, w tym najwyższe wulkany świata. Do najwspanialszych tworów przyrody nieożywionej należą w Andach m.in. najgłębsze kaniony, śniegi pokutujące (penitenty), chmury orograficzne i dziki wiatr viento blanco. Florę i faunę reprezentują niezwykłe rośliny takie jak puya, frailejon, yareta, kondory, gwanako i wigonie. Człowiek założył w Andach najwyżej położone osady, zbudował najwyżej położone kopalnie oraz najdłuższą i najwyżej biegnącą kolej linową. Odkryjemy inkaskie mumie i grobowce, ulokowane powyżej 6000 m n.p.m. Ale to nie wszystkie tajemnice Andów!
17.11.2021 godz. 11.00-12.00 CO MÓWIĄ URBANONIMY? – CZYLI NAZEWNICTWO PRZESTRZENI PUBLICZNYCH W POLSKICH MIASTACH – dr Krzysztof Górny
Jakie treści niosą za sobą nazwy polskich ulic, placów, parków czy skwerów? Czy poprzez urbanonimy można kształtować społeczeństwo? Jak przebiegał proces dekomunizacji przestrzeni w polskich miastach? I czyje nazwiska pojawiają się najczęściej w przestrzeniach publicznych w niepodległej Polsce? W trakcie wystąpienia zaprezentowana zostanie problematyka nazewnictwa miejskiego i przekształceń przestrzeni symbolicznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem urbanonimów i ich zmian w XX i XXI wieku.
Wystąpienie w ramach projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022”
25.11.2021 godz. 11.00-12.00 MAZOWSZE – SERCE POLSKI – POWĘDRUJMY SZLAKAMI TEMATYCZNYMI… – dr Piotr Kociszewski
Dzisiejsze województwo mazowieckie wykracza daleko poza region stricte historyczny i geograficzny, niejako pod hasłem “Serce Polski”, spajając także inne interesujące ziemie. Próbą pokazania piękna i bogactwa Mazowsza są szlaki tematyczne wytyczone przez Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną: np. Szlak Książąt Mazowieckich, Bitwy Warszawskiej czy wreszcie Fryderyka CHopina. Zapraszamy zatem na wirtualną wyprawę szlakiem tych ciekawych punktów Mazowsza, aby przekonać się, że jest to region o wielkim potencjale …
9.12.2021 godz. 11.00-12.00 WPŁYW PANDEMII COVID-19 NA SEKTOR TURYSTYKI W POLSCE I NA ŚWIECIE – dr hab. K. Podhorodecka
Celem wykładu jest przedstawienie, w jaki sposób sektor turystyczny reagował na pandemię COVID-19, jakie typy turystyki były popularne w pandemii i w jaki sposób zmieniały się preferencję turystów dotyczące wyjazdów turystycznych. Turystyka odczuła ogromne spadki w liczbie przyjazdów zagranicznych oraz w wielkości przychodów. Takie spadki nie były dotąd notowane nawet podczas światowego kryzysu gospodarczego lub po atakach na World Trade Center. W jaki sposób turystyka będzie odbudowywać się po pandemii COVID-19? Jakie są perspektywy jej dalszego rozwoju i które kraje poradziły sobie najlepiej podczas pandemii? W trakcie wykładu szczególnie zostanie ukazana turystyka krajowa i powody, dla których turyści decydowali się na wyjazdy krajowe, rezygnując z podróży zagranicznych.
13.01.2022 godz. 11.00-12.00 POLSKA W ŚWIECIE – CZYLI MIGRACJE ZAGRANICZNE POLAKÓW – mgr Marta Raczyńska-Kruk, mgr Łukasz Karpecki
W zglobalizowanym świecie, w którym dochodzi do kompresji czasoprzestrzeni, odległości przestają mieć tak duże znaczenie. Dla milionów ludzi migracje zagraniczne, międzynarodowe rodziny i budowanie życia na dwóch kontynentach stały się codziennością. Polacy to naród emigrantów – aż jedna trzecia naszych rodaków mieszka poza Polską. Dokąd zatem migrują nasi rodacy? W których państwach i regionach świata polska diaspora jest najliczniejsza? I jaki może to mieć wpływ na ich funkcjonowanie? Czy wszyscy Polacy mieszkający poza Polską to Polonia? W czasie wystąpienia zaprezentowane zostaną główne regiony koncentracji Polaków w świecie, ze szczególnym uwzględnieniem niektórych naszych sąsiadów – Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech i Niemiec.
Wystąpienie w ramach projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022”
PROGRAM W SEMESTRZE LETNIM 2021/2022
23 lutego (środa) godz. 10.00 POLSKA NA TLE UNII EUROPEJSKIEJ, POLSKA NA TLE SĄSIADÓW – dr Krzysztof Górny
Który z krajów nadbałtyckich wyróżnia się najwyższym wskaźnikiem HDI, a który charakteryzuje się najmniejszą wolnością polityczną? Jak wypada Polska na tle innych państw europejskich pod względem liczby kobiet w parlamencie? I czy nasz kraj odznacza się wysokim poziomem nierówności społecznych? W trakcie wykładu słuchacze zapoznają się z głównymi wskaźnikami rozwoju społeczno-ekonomicznego i przyjrzą się zróżnicowaniu ich wartości w ujęciu przestrzennym. Dowiedzą się, jak w świetle poszczególnych mierników prezentuje się Polska w otoczeniu międzynarodowym.
Wykład w ramach projektu pt. „Geograficzno- polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022” sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
3 marca (czwartek), godz. 11.30 POLEĆ Z NAMI W ŚWIĘTOKRZYSKIE – OD INDUSTRIALNEJ DOLINY KAMIENNEJ PO GIPSY PONIDZIA – dr Piotr Kociszewski
Zapraszamy na wspólną wirtualną wyprawę śladem walorów i atrakcji turystycznych współczesnego województwa świętokrzyskiego. Naszą podróż rozpoczniemy od północnej części regionu, gdzie niegdyś w dolinie Czarnej i Kamiennej słychać było pracę maszyn Staropolskiego, a następnie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Razem z symbolicznymi czarownicami przelecimy nad właściwymi Górami Świętokrzyskimi, poszukując jednocześnie śladów Świętego Jelenia. Zakończymy wyprawę na południu województwa – w dolinie Nidy, opowiadając o kultowym wśród geografów Garbie Pińczowskim, ale i o znaczeniu uzdrowiskowym regionu.
9 marca (środa) godz. 11.00 POLSKA SOFT POWER I HARD POWER – CZYLI O TYM, ŻE TAK NAPRAWDĘ WSZYSTKO LICZY SIĘ W STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH – dr Ada Górna
W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną narzędzia polskiej polityki zagranicznej w perspektywie dwóch „sił” – soft power oraz hard power. Pierwsza z nich to osiągnięcia sławnych Polaków, wyniki sportowe czy wyjątkowe walory naszej kultury. Druga to siła wojskowa i gospodarcza. Obie siły są niezbędne, by państwo polskie było skuteczne na arenie międzynarodowej. W czasie wystąpienia słuchacze z jednej strony poznają państwa, gdzie najczęściej tłumaczone są polskie dzieła literackie, w tym autorstwa świeżo upieczonej noblistki Olgi Tokarczuk, zasięg geograficzny polskich projektów pomocy rozwojowej i humanitarnej oraz dowiedzą się, które kraje odwiedził podczas wizyt apostolskich Jan Paweł II. Z drugiej zaś strony przedstawione zostaną im stan obrony powietrznej Polski, liczebność polskiej armii oraz sieć transportu przesyłowego gazu ziemnego w naszej części Europy.
Wykład w ramach projektu pt. „Geograficzno- polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022” sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
23 marca 2022 godz. 10.00 (środa) WODA W MIEŚCIE PRZYSZŁOŚCI – dr J. Suchożebrski
W miastach mieszka już ponad połowa ludności świata. Rodzi to szereg problemów, z których jeden z najważniejszych związany jest z zapewnieniem mieszkańcom odpowiedniej ilości wody pitnej i radzeniem sobie z coraz większą objętością ścieków. Postępujące zmiany klimatu powodują, że przed władzami i mieszkańcami miast pojawiają się kolejne wyzwania. Zjawiska ekstremalne – powodzie i susze – wymagają zmiany sposobu gospodarowania wodą w miastach.
Jak możemy poradzić sobie z tymi problemami? Co to są miasta-gąbki i miasta zeroemisyjne? Co kryje się pod pojęciem „zielono-błękitna infrastruktura”? Jak będzie wyglądać gospodarowanie wodą i ściekami w mieście przyszłości? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas naszego spotkania.
31 marca 2022 godz. 11.00 CO WARSZAWIAK ROBI NAD WISŁĄ? O WYKORZYSTANIU MIEJSKICH TERENÓW NADRZECZNYCH PRZEZ MIESZKAŃCÓW METROPOLII – mgr Tomasz Grzyb
Dlaczego rzeka jest tak ważną częścią miejskiej przyrody? Jakie korzyści mogą odczuwać mieszkańcy miasta przebywając nad rzeką? W jaki sposób różnorodny krajobraz wpływa na to, co robimy nad Wisłą? W trakcie zajęć wyruszymy na w wirtualny spacer z biegiem rzeki, zatrzymując się w kilku mniej lub bardziej znanych miejscach. Kanwą opowieści są wyniki badań nad społecznym wykorzystaniem warszawskiej Wisły prowadzonych z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Treści zamieszczane przez warszawiaków na Instagramie pozwalają prześledzić, jak w ciągu roku zmienia się ich zainteresowanie terenami nadwiślańskimi pełniącymi różne funkcje. Z kolei osiedlowe grupy na Facebooku niezmiernie dotarcie do lokalnych społeczności i zaangażowanie ich w proces wspólnego mapowania ulubionych miejsc i tras nad Wisłą. Przyjrzymy się aktywnościom mieszkańców Warszawy nad Wisłą i potencjalnym konfliktom, jakie mogą zachodzić między różnymi grupami użytkowników.
7.04.2022 (czwartek) godz. 9.00-10.00 ZMIENIAJĄCA SIĘ ANTARKTYKA – ZASTOSOWANIE TELEDETEKCJI W REGIONACH POLARNYCH – dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire, dr inż. Anna Zmarz
Jakie zmiany obszaru Antarktyki zaobserwowali naukowcy pracujący na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych? Podczas spotkania opowiemy o tych zmianach oraz o narzędziach teledetekcyjnych stosowanych do badań skutków zmian klimatycznych w regionach polarnych.
12 kwietnia 2022 (wtorek) godz. 11.00, CO TO JEST URBANISTYKA? – dr inż. arch. T. Zaborowski
Na wykładzie dowiemy się, czym jest urbanistyka i planowanie przestrzenne. Dowiemy się, jak powinno się planować miasta, żeby zapewniały wysoką jakość życia. Zastanowimy się, jak to, czym jeździmy wpływa na to, gdzie mieszkamy i odwrotnie. Dowiemy się, dlaczego młodzież w Polsce jest odwożona do szkoły a w miastach Europy Zachodniej niekoniecznie. Odpowiemy sobie na pytanie, czy są miasta, w których wszędzie da się wygodnie dojechać rowerem. Dowiemy się, co to jest transport zrównoważony, pierścienie zielone i na czym polega miasto zwarte.