PROGRAM WYKŁADÓW W SEMESTRZE letnim 2023/2024
23 lutego, godz. 12.00-13.00 Zmiany i zmienność klimatu – prof. ucz. Elwira Żmudzka
Wykład będzie poświęcony zagadnieniu zmian i zmienności klimatu w różnych skalach przestrzennych. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: czy termin zmienność klimatu jest synonimem pojęcia zmiana klimatu, czy zmienność klimatu może podlegać zmianom, czy trendy to dominująca forma zmian klimatu, jak duże były wahania klimatu w przeszłości, jaka jest skala współczesnego ocieplenia.
8 marca, godz. 13.00-14.00 Tatry – perła wśród gór czy polskie Las Vegas? – dr Magdalena Skorupska
Tatry to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Tylko tam możemy podziwiać piętrowość klimatyczno-roślinną i niezwykłe polodowcowe formy. Jednak popularność tego miejsca generuje wiele problemów krajobrazowych, środowiskowych i społecznych. Co się stało z XIX-wieczną kolebką polskiej kultury i dlaczego dziś Zakopane nazywane jest Las Vegas Podhala? Na wykładzie porozmawiamy o historii, geografii i współczesnych problemach najwyższych polskich gór.
21 marca, godz. 12.00-13.00 Czy musimy “przyspieszyć zmiany” w gospodarowaniu wodą? – dr Jarosław Suchożebrski
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To święto ma nam uświadomić główne problemy związane z zasobami wodnymi na świecie oraz wskazać na konieczność podjęcia działań, które pozwolą rozwiązać kryzys związany z dostępem do wody i sanitacją. Na zajęciach porozmawiamy o największych problemach związanych z wodą z jakimi boryka się ludzkość. Zastanowimy się jakie są scenariusze na przyszłość? Czy musimy przyspieszyć zmiany w gospodarowaniu najcenniejszym zasobem na naszej planecie? Czy możemy zaradzić kryzysowi wodnemu na świecie?
10 kwietnia, godz. 11.00-12.00 Zwyczajne? niezwyczajne? – parki miejskie powstające na śladach torów kolejowych – dr Agnieszka Dudzińska-Jarmolińska
Wykład ma na celu przybliżenie słuchaczom najnowszych rozwiązań projektowych z zakresu architektury krajobrazu – nietypowych linowych parków miejskich powstających na śladach torów kolejowych. Temat omówiony zostanie na przykładzie najnowszych realizacji z Nowego Jorku oraz Paryża; przeanalizowane zostaną korzyści dla miasta i jego mieszkańców ale również zagrożenia wynikające z tego rodzaju inwestycji.
Wykład realizowany w ramach projektu badawczego CoAdapt – działania społeczności lokalnych na rzecz adaptacji do zmiany klimatu. CoAdapt korzysta z dofinansowania o wartości 1.4 miliona euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Operatorem projektu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt jest współfinansowany w 15% ze środków budżetu państwa.
17 kwietnia, godz. 11.00-12.00 Zastosowanie teledetekcji do monitoringu obszarów zanieczyszczonych metalami ciężkimi – prof. ucz. Bogdan Zagajewski
W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną podstawowe pojęcia z zakresu teledetekcji środowiska, przedstawiona zostanie koncepcja badań terenowych i wykorzystania lotniczych zdjęć hiperspektralnych do oceny stanu roślin poddanych zanieczyszczeniu metalami ciężkimi.
Obszar badawczy znajduje się w okolicach miejscowości Mátrafüred (powiat Heves, Węgry) w południowej części pasma górskiego Mátra, gdzie znajdowała się przetwórnia metali, która doprowadziła do znacznego zanieczyszczenia środowiska, którego negatywny skutki są monitorowane przy użyciu różnych metod badań środowiska.
Słuchacze zapoznają się z szeregiem metod identyfikacji zanieczyszczonej roślinności, a także szacowania efektów prowadzonej renaturalizacji terenu.
17 maja, godz. 10.00-11.00 Europa śladami znanych pisarzy i ich utworów czyli turystyka literacka w teorii i praktyce – dr Aleksandra Korpysz-Wiśniewska
Literatura może nas zaprowadzić nie tylko do świata wyobraźni, ale także do rzeczywistych miejsc opisanych w utworach bądź związanych z życiem autorów.
Podczas wykładu przedstawione zostaną różnorodne przykłady miejsc, które przyciągają turystów literackich. Na koniec rozważymy również, jak zwiedzanie “z książką w ręku” wpływa na doświadczenia turystów
.
PROGRAM WYKŁADÓW W SEMESTRZE ZIMOWYM 2023/2024
17 października godz. 9.30-10.30 Tempo i skutki ocieplenia stref okołobiegunowych i wysokogórskich – prof. ucz. Maciej Dąbski
Ocieplenie klimatu jest najbardziej widoczne w Arktyce, Zachodniej Antarktyce oraz w górach wysokich. Wzrost temperatury powietrza, szybkie topnienie lodowców i wieloletniej zmarzliny oraz zanik zlodzenia Oceanu Arktycznego są ewidentne. Pociągają za sobą szereg skutków środowiskowych, które rzutują na gospodarkę człowieka. Uruchomiły się dwa potężne sprzężenia zwrotne dotyczące zmian albedo Ziemi oraz emisji metanu z wieloletniej zmarzliny, które napędzają dalsze ocieplenie.
Zapraszamy na wykład dotyczący niezmiernie aktualnych i ważnych zmian na świecie!
9 listopada, godz. 11.00-12.00 Nam głosować nie kazano… O geografii wyborczej Polski, z uwzględnieniem wyników ostatnich wyborów parlamentarnych – dr Magdalena Skorupska
Wybory są istotą demokracji, pozwalają nam wyrazić swoje poglądy, często nieuświadomione. Warto się jednak zastanowić z czego nasze poglądy wynikają? Dlaczego mieszkańcy Polski zachodniej głosują inaczej niż mieszkańcy południa? Czym różnią się wyborcy mieszkający w miastach od tych z przedmieść i obszarów wiejskich? Dlaczego więcej nieważnych głosów jest w Polsce północno-zachodniej, a najniższa frekwencja odnotowywana jest w województwie opolskim? I czy ostatnie wybory w jakikolwiek sposób różniły się od poprzednich? Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu.
23 listopada, godz. 12.15-13.15 Kolumbia – kraina żółtego i czarnego złota – dr Tomasz Zaborowski
Czy Medellin nadal jest najniebezpieczniejszym miastem świata jak za czasów Pablo Escobara? Jak żyje się w południowoamerykańskich dzielnicach biedy? Czy metrobus to metro czy autobus? Czy w pustyni i w puszczy można być tego samego dnia? Co to jest guanabana? Na te i inne geograficzne, społeczne i kulturowe pytania odpowiemy sobie na wykładzie o mitycznym El Dorado – krainie złota o różnych barwach i smakach.
7 grudnia 9.00-10.00 Krenologia w pigułce, czyli o źródłach okiem hydrologa – dr Maksym Łaszewski
Źródła należą do unikalnych i jednocześnie interesujących poznawczo obiektów geograficznych, będących łącznikiem podziemnego i powierzchniowego obiegu wody. Pełnienie zróżnicowanych funkcji – gospodarczych, leczniczych, krajobrazowych oraz kulturowych – decyduje o ich szczególnym znaczeniu dla człowieka. W trakcie wykładu postaramy się bliżej poznać źródła i ich zróżnicowanie pod kątem geologicznym, hydrologicznym i hydrochemicznym, a także przyjrzymy się metodom badań krenologicznych na przykładzie prac prowadzonych w Zakładzie Hydrologii WGSR UW.
14 grudnia godz. 11.00-12.00 Kresy Zachodnie – wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry – dr Piotr Kociszewski
Zapraszamy do wspólnej wędrówki wzdłuż obecnej zachodniej granicy Polski, wyznaczonej dolinami rzek – Nysy Łużyckiej i Odry, którą czasem określa się “Kresami Zachodnimi”. To swoisty klimat dawnego i obecnego pogranicza: ziem przed tysiącleciem słowiańskich, potem przez wieki oddychających niemczyzną a w XX wieku zasiedlonych przybyszami z dalekiego Wołynia, Podola i Ziemi Lwowskiej. Przed nami ciekawe miasta, miasteczka, ale i unikatowe krajobrazowe założenia wpisane na Listę UNESCO, aż wreszcie perły przyrody.
11 stycznia 2024, godz.11.00-12.00 Uwarunkowania rozwoju turystyki w Chorwacji – dr hab. Katarzyna Podhorodecka
Na wykładzie zostaną omówione uwarunkowania przyrodnicze i kulturowe rozwoju turystyki w Chorwacji. Zostaną wskazane główne turystyczne regiony, a także zostanie omówiona strategia rozwoju turystyki oraz ekonomiczne znaczenie tego sektora dla rozwoju gospodarczego kraju. Ukazane zostaną również główne działania promocyjne sprzyjające budowie wizerunku turystycznego Chorwacji.