PROGRAM WYKŁADÓW stacjonarnych W SEMESTRZE zimowym 2024/2025
24 października, godz. 13.00-14.30 Geografia choroby. Nazwy schorzeń, miejsca zero, medyczne mapowanie – dr Adam Tyszkiewicz (brak wolnych miejsc)
Na wykładzie będzie mowa o pochodzeniu wybranych nazw słynnych chorób, ale także wirusów i bakterii, wywodzą się one bowiem często z przestrzeni geograficznych. Są też i takie schorzenia, których historyczne nazwy uwarunkowane były uwarunkowaniami geopolitycznymi. Przestawione zostaną słuchaczom także najbardziej znane historyczne “miejsca zero” chorób zakaźnych, czyli ogniska epidemiczne. Dodatkowo będzie mowa o tzw. mapowaniu chorób w przeszłości i dziś w przestrzeni miejskiej. Do zobaczenia na wykładzie, na którym Ebola, Zika, Grypa i Cholera będą głównymi bohaterami…!
7 listopada godz. 13.00-14.30, Kolumbia – kraina złota o różnych barwach i smakach – dr inż. arch. Tomasz Zaborowski (brak wolnych miejsc)
Czy Medellin nadal jest najniebezpieczniejszym miastem świata jak za czasów Pablo Escobara? Jak żyje się w południowoamerykańskich dzielnicach biedy? Czy metrobus to metro czy autobus? Czy w pustyni i w puszczy można być tego samego dnia? Co to jest guanabana? Na te i inne geograficzne, społeczne i kulturowe pytania odpowiemy sobie na wykładzie o mitycznym El Dorado – krainie złota o różnych barwach i smakach.
21 listopada, godz. 13.00-14.30, GIS w studiach miejskich – mgr Karolina Sitnik (brak wolnych miejsc)
Miasta w dzisiejszych czasach to przestrzenie coraz bardziej skomplikowanych i dynamicznie zachodzących procesów. Włodarze, aby za nimi nadążać, coraz częściej decydują się prowadzić politykę opartą na faktach i potrzebują szczegółowych analiz procesów zachodzących w ich przestrzeni. Świetnych narzędzi do tego typu opracowań dostarczają Systemy Informacji Przestrzennej (GIS), których przykłady zastosowań zostaną omówione w trakcie spotkania.
5 grudnia, godz. 13.00-14.30, Plany Warszawy Lindleyów – niezwykła historia powstania pierwszej szczegółowej mapy stolicy – dr inż. Karolina Wereszczyńska (brak wolnych miejsc)
Na przełomie wieków XIX i XX opracowano i opublikowano pierwszy szczegółowy plan Warszawy. Jak do tego doszło? Kto za tym stał? I co właściwie opracowano? Na te i inne pytania odpowiemy podczas snucia historii o imponującej inwestycji Lindleyów – budowy wodociągów i kanalizacji w Warszawie. Na wykładzie poruszone zostaną zagadnienia kartograficzne, geodezyjne, historyczne i varsavianistyczne.
19 grudnia, godz. 13.00-14.30, Czym jest miasto 15-minutowe? – mgr Maciej Misztal (brak wolnych miejsc)
Podczas wykładu zostanie przedstawiona koncepcja miasta 15-minutowego – idea, która dotyka kwestii podejścia do organizacji przestrzeni miejskich i codziennego funkcjonowania ich mieszkańców. Omówione zostaną jej korzenie, założenia oraz przyczyny gwałtownego wzrostu popularności tej koncepcji na świecie. Zostaną także wyjaśnione najczęstsze nieporozumienia, mity oraz teorie spiskowe, które wokół niej narosły, a uczestnikom przybliżone zostaną przykłady jej realizacji w praktyce.
9.1.2025, godz. 13.00-14.30, Sztuka i geografia. O słynnych malowidłach i rzeźbach z mapami, globusami i alegoriami w tle – dr Adam Tyszkiewicz (brak wolnych miejsc)
20.2.2025, godz. 13.00-14.30 Powódź i susza – dwa oblicza tego samego problemu – dr Jarosław Suchożebrski (brak wolnych miejsc)
Wrzesień 2024 r. – powódź w Polsce Południowo-Zachodniej i susza hydrologiczna w pozostałej części naszego kraju. Dlaczego te dwa przeciwstawne zjawiska występowały jednocześnie? Na wykładzie porozmawiamy o tym, czy taka sytuacja to ewenement, “naukowy terror”, czy może zapowiedź tego co czeka nas w przyszłości? A jeżeli tak, to czy i jak możemy sobie z tym poradzić?
Cd. programu wykładów stacjonarnych na rok 2024/2025 jest w trakcie przygotowania.
PROGRAM WYKŁADÓW on-line W SEMESTRZE zimowym 2024/2025
12 listopada, godz. 10.00-11.30, Czy maszyny potrafią myśleć? O zastosowaniu Sztucznej Inteligencji do opracowania map ogólnogeograficznych – dr hab. inż. Izabela Karsznia, mgr Albert Adolf, mgr Iga Ajdacka (brak wolnych miejsc dla grup)
17 grudnia, godz. 9.00-10.30, Europa śladami znanych pisarzy i ich utworów czyli turystyka literacka w teorii i praktyce – dr Aleksandra Korpysz-Wiśniewska (brak wolnych miejsc dla grup)
Literatura może nas zaprowadzić nie tylko do świata wyobraźni, ale także do rzeczywistych miejsc opisanych w utworach bądź związanych z życiem autorów.
Podczas wykładu przedstawione zostaną różnorodne przykłady miejsc, które przyciągają turystów literackich. Na koniec rozważymy również, jak zwiedzanie “z książką w ręku” wpływa na doświadczenia turystów.
Chmury, będące widocznym przejawem zachodzących w atmosferze procesów są istotnym obiektem badań nie tylko dla meteorologów i klimatologów. Umiejętność rozpoznania chmur oraz możliwość obserwacji ich następstwa, układów, które tworzą pozwalają na wnioskowanie dotyczące ich genezy, a tym samym na określenie procesów pogodotwórczych. Pojawianie się unikatowych postaci chmur bądź zwiększona częstość niektórych z nich nad danym obszarem może także świadczyć o pewnych cechach podłoża atmosfery, a tym samym stanowić źródło informacji o środowisku przyrodniczym. Jakie cechy podłoża można odczytać w chmurach … zapraszam na wykład.
11.03.2025, godz. 9.00-10.30, Odkrywanie “Perły Bałtyku”, czyli historia, architektura i walory przyrodnicze Rugii – dr Adam Tyszkiewicz (brak wolnych miejsc dla grup)
Położona na północnym wybrzeżu Niemiec wyspa Rugia, mimo bliskości do granic naszego kraju, jest jednak bardzo mało znana Polakom. A szkoda, miejsce to bowiem oferuje ogromną liczbę atrakcji turystycznych, a także miejsc o charakterze zabytkowym. Odnaleźć można tam słynne kredowe klify, wspaniale lasy z bogatą fauną, a także niezwykle ciekawe rozwiązania urbanistyczne, jak choćby klasycystyczne “Białe Miasto”, tj. Putbus założone na początku XIX wieku przez księcia Wilhelma Maltańskiego zu Putbus. Na wyspie bywał także w tym samym stuleciu słynny malarz Caspar David Frierdrich, który uwiecznił ją na licznych swoich romantycznych obrazach. Na wykładzie będzie mowa także o bramie prowadzącej na Rugię, tj. o dawnym portowym, hanzeatyckim mieście – Stralsund, który szczyci się doskonale zachowaną historyczną architekturą, dzięki czemu wpisany został na listę UNESCO na początku XXI wieku.
Cd. programu wykładów on-line na rok 2024/2025 jest w trakcie przygotowania.
Terminarz spacerów do końca 2024 roku:
24.10.2024 – (brak miejsc)
31.10.2024 – (brak miejsc)
7.11.2024 – (brak miejsc)
14.11.2024 – (brak miejsc)
21.11.2024 – (brak miejsc)
5.12.2024 – (brak miejsc)
12.12.2024 – (brak miejsc)
19.12.2024 – (brak miejsc)
9.01.2025 – (brak miejsc)
16.01.2025 – (brak miejsc)