Zajęcia prowadzą wykładowcy z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych. Każdy wykład jest przygotowywany z myślą o młodych odbiorcach i jest pod względem treści unikatowy. Wykładowcy proponują tematy, które wiążą się z ich pasjami badawczymi, dzięki czemu zajęcia są ciekawie prowadzone i mieszczą się w nurcie najnowszych trendów badawczych. Do chwili obecnej wykłady w ramach cyklu wygłosiło ponad 80 nauczycieli akademickich WGSR UW.

—–

W semestrze letnim 2023/2024 prelekcje poprowadzą:

 

dr hab. Elwira Żmudzka, prof. ucz. 

Geograf, kierownik Zakładu Klimatologii, autorka ponad 150 publikacji naukowych, poświęconych głównie zmianom i zmienności klimatu, ich uwarunkowaniom makrocyrkulacyjnym i środowiskowym implikacjom, a także zagrożeniom klimatycznym i hydrologicznym. 

Członek kilku zespołów, m.in. Zespołu przy Ministerstwie Zdrowia w Departamencie Organizacji Ochrony Zdrowia (2007-2011), Zespołu Rektorskiego ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego (2020-2024) oraz rad naukowych, m.in. Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (2012-2016).  Aktywny członek kilku towarzystw naukowych, w tym pierwszy prezes Stowarzyszenia Klimatologów Polskich (2010-2016). Popularyzatorka wiedzy geograficznej (m.in. wykładowca Uniwersytetu III wieku), prywatnie miłośniczka zwierząt i podróży, głównie turystyki górskiej, hobby: folklor i architektura Podhala.

 

mgr Magdalena Skorupska                                                                                                                                                                                         

Geografka, pedagożka. Asystentka w Zakładzie Geografii Politycznej i Historycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo oddana geografii wyborczej, szczególnie frekwencji i nieważnym głosom w polskich wyborach. Ekspertka ds. wyborów w licznych grantach, laureatka i kierowniczka grantu NCN Preludium, pt. “Rozkład przestrzenny frekwencji i nieważnych głosów w wyborach w Polsce w latach 2000-2019”. Prywatnie miłośniczka nowych technologii oraz podróży po Polsce, w tym szczególnie często i chętnie odwiedza Tatry oraz skanseny..

 

dr Jarosław Suchożebrski


Nauczyciel akademicki zatrudniony w Katedrze Geografii Fizycznej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach hydrologii i gospodarki wodnej, w szczególności oceny ilości i jakości zasobów wodnych, stanu ekologicznego rzek, a także konfliktów o wodę. Posiada doświadczenie w nauczaniu geografii i przyrody w szkole podstawowej i średniej. Prowadził także zajęcia m.in. dla nauczycieli i warsztaty terenowe dla uczniów szkół podstawowych i średnich. W czasie wolnym podróżuje i wędruje po górach. Zawsze z nieodłącznym aparatem fotograficznym.

 

 

 

dr Aleksandra Korpysz-Wiśniewska
Geografka, starsza asystentka w Katedrze Geografii Turystyki i Rekreacji.

Interesuje się relacjami między przestrzenią a literaturą, a także sztuką w przestrzeni publicznej.

 

 

 

 

dr Agnieszka Dudzińska-Jarmolińska

Adiunkt w katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW.

Architekt krajobrazu, doktor nauk technicznych w dyscyplinie Architektura i Urbanistyka, adiunkt w katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Interesuje się wykorzystaniem nowoczesnych form zagospodarowania zieleni, będących elementem  rewitalizacji miast, adaptacji przestrzeni miejskich do zmian klimatu, kreowania miast zrównoważonych- przyjaznych dla swoich mieszkańców.  Realizowała projekty komercyjne z zakresu architektury krajobrazu jak i naukowe finansowane przez NCN, NCBIR oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.

 

dr hab. Bogdan Zagajewski prof. UW

Pracownik Katedry Geomatyki i Systemów Informacyjnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmuje się teledetekcją środowiska, a w szczególności badaniami roślinności w tym przekształceń ekosystemów górskich. Strona www: http://geoinformatics.uw.edu.pl/bogdan-zagajewski/

 

 

 




Wykładowcy, którzy prowadzili spotkania w ostatnich trzech latach

Dr hab. Maciej Dąbski, prof. ucz. 

Geomorfolog i kierowniki Katedry Geografii Fizycznej WGSR UW.

W sposób szczególny interesuje się procesami i formami glacjalnymi i peryglacjalnymi, współczesnym rozwojem stref marginalnych lodowców górskich oraz kopalnym zapisem plejstoceńskiego środowiska przyrodniczego. Jego zainteresowania ogólnogeograficzne dotyczą także spraw związanymi z zagospodarowaniem obszarów zimnych (polarnych i wysokogórskich). Ponadto prof. M.Dąbski jest wieloletnim nauczycielem geografii w programie matury międzynarodowej IBDP.

 

 


dr Krzysztof Górny                                                                                                                                 
geograf i afrykanista, asystent w Pracowni Geografii Politycznej i Historycznej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Od 2012 roku członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a od roku 2019 nauczyciel geografii w dwóch warszawskich liceach. Naukowo związany z Afryką Subsaharyjską, kolonializmem i politycznym językiem przestrzeni miejskich.

 

 


 

dr Ada Górna

Asystentka na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW i nauczycielka geografii w jednym z warszawskich liceów.

Jej zainteresowania badawcze to zrównoważony rozwój miast, miejskie systemy żywnościowe oraz rolnictwo miejskie, a także konflikty przestrzenno-funkcjonalne.

 


dr Jarosław Suchożebrski

Nauczyciel akademicki na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach hydrologii i gospodarki wodnej.

Posiada doświadczenie w nauczaniu geografii i przyrody w szkole podstawowej. Prowadził  także zajęcia m.in. w ramach Studiów podyplomowych Geografii dla nauczycieli i warsztaty terenowe dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

 


mgr Tomasz Grzyb

Geograf, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Badacz relacji między człowiekiem a miejską przyrodą.

Członek zespołu badawczego realizującego grant NCN Przestrzenne zróżnicowanie przepływu kulturowych usług ekosystemowych w dużym mieście. Ile przyrody w kontakcie z przyrodą? Związany z Katedrą Geografii Turystyki i Rekreacji, gdzie prowadzi badania nad percepcją i wykorzystaniem rekreacyjnym warszawskiej Wisły. 

W wolnej chwili czyta książki i aktywnie spędza czas nad rzeką 


dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire

Biolog zgłębiający tajemnice ekosystemów polarnych, adiunkt w Zakładzie Biologii Antarktyki, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Z powodzeniem wykorzystuje nowatorskie rozwiązania technologiczne z dziedziny teledetekcji i telemetrii w badaniach populacji gatunków antarktycznej fauny. Uczestniczka pięciu wypraw polarnych, w tym czterech do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego zlokalizowanej na Wyspie Króla Jerzego, Szetlandy Południowe, Antarktyka Zachodnia. W latach 2013-2017 polski przedstawiciel w międzynarodowym Komitecie Naukowym ds. Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki. Swoją wiedzę i doświadczanie wykorzystuje do wspierania działań na rzecz ochrony ekosystemu Oceanu Południowego.


dr inż.  Anna Zmarz

Pracownik Katedry Geomatyki i Systemów Informacyjnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się teledetekcją środowiska i GIS.

Posiada ponad 18-letnie doświadczenie związane z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSL) w badaniach środowiska w różnych regionach świata (również w Arktyce i Antarktyce) http://geoinformatics.uw.edu.pl/anna-zmarz/

 


dr inż. arch. Tomasz Zaborowski

Urbanista, adiunkt w Katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmuje się międzynarodowymi badaniami porównawczymi polityk przestrzennych oraz systemów prawnych gospodarki przestrzennej jak również instrumentami zrównoważonego rozwoju przestrzennego. Prowadził badania i wykłady na uczelniach w Niemczech, Anglii, Hiszpanii i Kolumbii. Pasjonuje się językami obcymi i turystyką rowerową.

.

 


mgr Łukasz Karpecki
Językoznawca, antropolog kultury, geograf in spe. W jego kręgu zainteresowań i działań naukowych leżą badania z pogranicza onomastyki, geografii, antropologii kultury i historii.

Związany z Zakładem Geografii Politycznej i Historycznej, gdzie prowadzi badania nad nazwami własnymi miejsc leżących na pograniczach kulturowych. Pasjonat genealogii i literatury.

 



dr hab. inż. Izabela Karsznia
Doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii, nauczyciel akademicki. Kierowniczka Katedry Geomatyki i Systemów Informacyjnych, na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Geodeta i kartograf, specjalista z zakresu automatyzacji procesu generalizacji kartograficznej oraz rozwoju systemów geoinformatycznych. Kierowniczka projektu nr UMO2020/37/B/HS4/02605 pt. “Optymalizacja redakcji osadnictwa oraz sieci dróg w skalach przeglądowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz teorii grafów” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prywatnie miłośniczka muzyki, polskiego morza i dobrej książki.


dr inż. Adrian Ochtyra

Pracownik Katedry Geomatyki i Systemów Informacyjnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zainteresowania naukowe koncentruje wokół wykorzystania teledetekcji w badaniach roślinności, a w szczególności analizy szeregów czasowych zobrazowań w celu monitorowania zmian, jakie zachodzą w pokrywie roślinnej. 

Strona www: http://geoinformatics.uw.edu.pl/adrian-ochtyra/ 

 

 

 


dr Piotr Kociszewski
wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW w Katedrze Turystyki. W pracy naukowej chętnie podejmuje zagadnienia geografii starości, turystyki seniorów oraz dedykowanej osobom starszym oferty turystycznej. Autor artykułów i opracowań naukowych, recenzent w czasopismach Turyzm, Folia Turistica, Studia Geographica, sekretarz redakcji czasopisma naukowego „Turystyka Kulturowa”, uczestnik projektów turystyki kulturowej.
Czynny pilot wycieczek, przewodnik miejski, właściciel biura podróży. Prowadzi szkolenia w zakresie organizacji turystyki seniorów i pracy z seniorami, Ekspert w projekcie „Heritage In motion”, prelegent i wykładowca Uniwersytetów Trzeciego Wieku i organizacji związanych z aktywizacją osób starszych. Prowadzi także wykłady w ramach programu Erasmus+ na uczelniach w Hiszpanii, Portugalii i na Cyprze.

 


dr Wojciech Lewandowski
Doktor geografii (geoekolog), wykładowca. Alpinista i podróżnik (ponad 60 krajów), uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata, m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir, Góry Alaski. Zdobywca 18 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach i siedmiotysięcznika Mustagh Ata w Pamirze. W ostatnich latach najbardziej związany z Ameryką Południową, wraca jednak zawsze w ukochane Tatry. Autor i współautor książek oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, a także programów szkoleniowych i akcji związanych z popularyzacją gór i ochrony środowiska. Autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych, instruktor. Współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”. Członek honorowy Polskiego Związku Alpinizmu, prezes Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego w latach 2017-2018.


dr hab. Katarzyna Podhorodecka
doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z turystyką. Wydała rozprawę habilitacyjną pt. „Turystyka na obszarach wyspiarskich wobec światowego kryzysu gospodarczego”. Doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii turyzmu. Jest autorką ponad 40 publikacji, w tym 16 artykułów naukowych w języku angielskim i 2 na liście A. W ramach programu Erasmus prowadziła wykłady w języku angieskim na Uniwersytecie Karola w Pradze, University of Huelva w Hiszpanii, na Uniwersytecie w Ostrawie, Uniwersytecie w Preszowie, Université des îles Baléares w Hiszpanii, Eötvös Loránd University w Budapeszcie oraz odbyła staż dydaktyczny w University of North Florida. Pracownik Ministerstwa Rozwoju ds. zagospodarowania turystycznego kraju.

 


 

mgr Jan Szczepański
Geograf, historyk, urbanista. Miłośnik okresu Belle Époque i dwudziestolecia międzywojennego. Propagator idei urbanistycznych Camillo Sitte i Ebenezera Howarda. Badacz dziedzictwa przestrzennego obszarów międzykulturowych Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnik Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW. W wolnej chwili rowerzysta, perkusista i entuzjasta muzyki lat 70.-90.

 

 


dr Iwona Szumacher
Doktor nauki o Ziemi, nauczyciel akademicki na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych.  Prowadzi zajęcia m.in. z gleboznawstwa, geochemii krajobrazu i geoekologii. Autorka artykułów z zakresu ekologii miasta, uczestniczka wypraw wysokogórskich, głównie w Andy (Argentyna, Boliwia, Peru, Ekwador). 

 

 

 


 

dr inż. Karolina Wereszczyńska

Geografka, geoinformatyczka i planistka przestrzenna w jednej osobie. Naukowo zajmuje się mapami dawnymi Warszawy i wykorzystaniem sztucznej inteligencji w kartografii. W pracy opracowuje mapy i uczy młodych geografów i planistów korzystania z programów niezbędnych w ich przyszłej karierze. Prywatnie wielbicielka polskich krajobrazów, miłośniczka podróży po Bałkanach i akwarelistka.

 


 

mgr Magdalena Skorupska                                                                                                                                                                                                   

Geograf, pedagog. Asystent w Zakładzie Geografii Politycznej i Historycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo oddana geografii wyborczej, szczególnie frekwencji  i nieważnym głosom w polskich wyborach. Ekspert ds. wyborów w licznych grantach, laureat i kierownik grantu NCN Preludium, pt. “Rozkład przestrzenny frekwencji i nieważnych głosów w wyborach w Polsce w latach 2000-2019”. Prywatnie miłośniczka nowych technologii oraz podróży po Polsce, w tym szczególnie często i chętnie odwiedza Tatry oraz skanseny.

 


 

dr hab. Bogdan Zagajewski prof. UW

Bogdan Zagajewski – pracownik Katedry Geomatyki i Systemów Informacyjnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się teledetekcją środowiska, a w szczególności badaniami roślinności w tym przekształceń ekosystemów górskich. Strona www: http://geoinformatics.uw.edu.pl/bogdan-zagajewski/

 


mgr Marta Raczyńska-Kruk                                                                                                                                                                                          

Etnografka, archeolożka, geografka in spe. W ramach swojej działalności badawczej w Zakładzie Geografii Politycznej i Historycznej realizuje badania z pogranicza geografii i antropologii kulturowej. Miłośniczka genealogii, ludowości i podróży. Uczestniczka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych

 


mgr Łukasz Karpecki                                                                                                                                                                                                                                                 

Językoznawca, antropolog kultury, geograf in spe. W jego kręgu zainteresowań i działań naukowych leżą badania z pogranicza onomastyki, geografii, antropologii kultury i historii. Związany z Zakładem Geografii Politycznej i Historycznej, gdzie prowadzi badania nad nazwami własnymi miejsc leżących na pograniczach kulturowych. Pasjonat genealogii i literatury.


dr Agnieszka Sosnowska      

Z wykształcenia i zamiłowania geografka-geoekolożka. Adiunkt na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy zawodowej zajmuje się badaniami relacji zachodzących pomiędzy glebą a roślinnością. W wolnych chwilach wędruje z plecakiem po Polsce i świecie. Odwiedziła ponad 30 krajów. Koleją Transsyberyjską dotarła nad Jezioro Bajkał, samochodem za Koło Podbiegunowe Północne, a w czasie wyprawy w Himalaje zdobyła Stok Kangri (6157 m n.p.m.). Brała również udział w trekkingach w Alpach, Górach Skandynawskich, Pamirze, Sajanach, Chamar Dabanie i Tien-Szanie. Zawsze z ogromnym sentymentem powraca do Puszczy Kampinoskiej. Uwielbia czytać reportaże z różnych zakątków świata oraz oglądać czeskie filmy i sztuki Witkacego.

 


 

dr Maksym Łaszewski                                                                                                                                                                                                 

Hydrolog, adiunkt w Zakładzie Hydrologii Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze środowiskowymi i antropogenicznymi uwarunkowaniami jakości wody, prowadząc w tym zakresie eksperymentalne badania terenowe. Autor publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, a także wieloletni współpracownik czasopism hobbystycznych z zakresu wędkarstwa sportowego.

 


 

dr Dorota Rucińska

doktor nauk i Ziemi w zakresie geografii. Zajmuje się badaniem  klęsk żywiołowych oraz zagadnień społeczno-ekonomicznych aspektów zagrożeń naturalnych i redukcji ryzyka katastrof. Jest autorem publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych. Posiada głęboką wiedzę na temat systemu podatności społecznej na zagrożenia naturalne. Jest recenzentem naukowym w takich czasopismach naukowych jak: Applied Geography, International Journal of Disaster Risk Reduction, Journal of Environmental Management, Natural Hazards. Uczestniczka kilku projektów naukowych; autorka ekspertyz dla Deloitte, jak również Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podejmujących kwestie zarządzaniem ryzykiem katastrof. Inicjatorka międzynarodowej Konferencji nt. Redukcji Ryzyka Katastrof na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW.

 


prof. dr hab. Marcin Wojciech Solarz 

Geograf polityczny i historyczny, politolog; Kierownik Pracowni Geografii Politycznej i Historycznej WGSR UW, członek Komitetu Sterującego Komisji Geografii Politycznej Międzynarodowej Unii Geograficznej, Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych oraz Komitetu Prognoz “Polska 2000 Plus” PAN.

Kierownik projektu pt. “Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022”, kontynuującego grant NCN, którego efektem był atlas nagrodzony w 2019 r. trzecią nagrodą w kategorii „Atlasy” podczas 29 Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (CC2019) / Międzynarodowej Wystawy Map w Japonii.