Rok akademicki  2019/2020 


Uwaga: w semestrze letnim 2019/2020 w związku z  Zarządzeniem Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW   wykłady z cyklu „Geograficzne Spotkania na Krakowskim”, które miały odbyć się po 10.03.2020 r.,  zostały odwołane.


SEMESTR  ZIMOWY

10.10.2019.  Amazonia – co o niej wiemy i jakie ma dla nas znaczenie?  mgr Wojciech Doroszewicz   

Postaramy się przybliżyć Amazonię wraz ze wszystkimi problemami, z jakimi dziś się boryka. Dlaczego tak głośno w ostatnich tygodniach o pożarach w tym regionie, skoro lasy płoną każdego roku? I jak to w ogóle możliwe, że lasy deszczowe płoną? Czy uzasadnione jest nazywanie Amazonii płucami świata, a może jest ważna dla nas z innych powodów? Jak lasy deszczowe wpływają na klimat i jakie konsekwencje mogą mieć bieżące wydarzenia? Dlaczego Amazonia znika i co tracimy? Jaki my mamy wpływ i co możemy zrobić? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas wykładu.

7.11.2019. Poznajemy Polskę:  „Suwalszczyzna – kraina jak baśńdr Piotr Kociszewski 

Suwalszczyzna to region Polski często postrzegany tylko przez pryzmat bieguna zimna. Zapraszamy zatem na wyprawę śladem ciekawostek o wiele szerszym charakterze – zarówno z perspektywy geografii fizycznej, jak i wątków społeczno-kulturowych.  Gdzie znajduje sie Suwalska Fudżijama, jak smakują kartacze, czy Ignacy Prądzyński to tylko znany dowódca czy rownież budowniczy? To tylko niektóre pytania, na które postaramy sie znaleźć odpowiedź!

21.11.2019.  Problemy urbanizacyjne Bangkoku – dr Katarzyna Podhorodecka   

Podczas wykładu omówione zostaną problemy urbanizacyjne Bangkoku: problemy związane z dużym natężeniem migracji, niedorozwojem sieci transportowej oraz z zanieczyszczeniem wody i  powietrza. Przedstawione zostaną proponowane rozwiązania  tych problemów, a także możliwości ich wdrożenia w najbliższej przyszłości.

5.12.2019. Rzeźba (po)lodowcowa i peryglacjalna – co nowego wiemy o genezie krajobrazów zimnych? – dr hab. Maciej Dąbski

Współczesne ocieplenie klimatu przyczyniło się do wzrostu naukowego zainteresowania obszarami zimnymi. Pojawianie się uwolnionych spod lodu obszarów i topniejąca wieloletnia zmarzlina powodują wielkie zmiany w  krajobrazach polarnych i wysokogórskich.  Naukowcy pragną zrozumieć dynamikę lodowców i procesy zachodzące na tundrze. W ostatnich latach odkryli kilka ciekawych rzeczy – zapraszamy na wykład!

12.12.2019. Czy ekolog powinien korzystać z pomocy hydrologa? – dr Maksym Łaszewski 

Odpowiedź na powyższe pytanie jest zdecydowanie twierdząca, wspólną płaszczyzną zainteresowań zarówno geografów-hydrologów, jak i biologów-ekologów, są bowiem warunki abiotyczne środowiska wodnego, mające dominujący wpływ na zamieszkujące je organizmy. Wykład ma na celu przedstawienie znaczenia wybranych parametrów środowiskowych, będących przedmiotem badań hydrologicznych, w prawidłowym funkcjonowaniu zespołów organizmów wodnych. Rozważania będą prowadzone na przykładzie ichtiofauny, mającej duże znaczenie gospodarcze i społeczne.

10.01.2020.  Czy sztuczna inteligencja zastąpi kartografa?  dr Izabela Karsznia, mgr Karolina Sielicka  

Podczas wykładu spróbujemy zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości sztuczna inteligencja zastąpi kartografa przy redakcji map. Opowiemy o zastosowaniu elementów sztucznej inteligencji do opracowania map.

SEMESTR LETNI

27.02.2020. Zapis zmian klimatu i działalności gospodarczej człowieka w środowisku przyrodniczym– dr Piotr Szwarczewski   

W trakcie wykładu zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące wykorzystania badań geologicznych, paleobotanicznych, archeologicznych i innych do rekonstrukcji środowiska przyrodniczego w holocenie.

Środowisko przyrodnicze podlegało i podlega licznym transformacjom, zarówno w wyniku zmian klimatu, jak i gospodarczej działalności człowieka.  Zagadnienie zostanie przedstawione na wybranych przykładach z Polski. 

5.03.2020.  Zamki, pałace i dwory jako ważny element polskiego krajobrazu kulturowego –  dr Piotr Kociszewski  

Zamki, pałace i dwory to bardzo istotne elementy polskiego krajobrazu kulturowego. Jednocześnie, jako obiekty dziedzictwa kulturowego – swoiste atrakcje turystyczne, które funkcjonują współcześnie w różny sposób. Część z nich to nadal wspaniałe „sanktuaria polskości”, będące muzeami wnętrz lub postaci, inne – prywatne siedziby, a jeszcze inne wykorzystywane są obecnie komercyjnie jako kompleksy hotelowo-restauracyjne. NIezależnie jednak od współczesnego przeznaczenia – mają w sobie magię, historię wartą poznania, ale często też specyfikę regionalną. Zapraszamy zatem do wspólnej wędrówki śladem wybranych przykładów niezwykle ciekawych zamków, dworów i pałaców z nutką spojrzenia geografa i krajoznawcy.

12.03.2020. Kraj Basków. Przyroda i człowiek  –  dr  Agnieszka Sosnowska     (WYKŁAD ODWOŁANY)

Kraj Basków to wspólnota autonomiczna położona w północnej części Hiszpanii. To miejsce, gdzie Góry Kantabryjskie zanurzają się w wodach Zatoki Biskajskiej. W przeszłości był to obszar zamieszkiwany głównie przez rybaków, pasterzy i górników. Obecnie jest najlepiej rozwiniętym gospodarczo regionem Hiszpanii. Pomimo tego rytm życia mieszkańców nadal wyznacza przede wszystkim przyroda. W trakcie wykładu dowiedzą się Państwo, kim właściwie są Baskowie, skąd pochodzą i dokąd zmierzają. Będzie mowa o ich języku, kulturze i tradycjach. Ale poznacie również historię nigdy nieuruchomionej elektrowni atomowej w Lemoiz, ikurinni oraz znanego obrazu Pablo Picassa.

26.03.2020.  Co z tą wodą? – dr Jarosław Suchożebrski  (WYKŁAD ODWOŁANY)

Postępujące zmiany klimatu budzą coraz większy niepokój o zasoby wodne. Czy grozi nam jej brak i wojny o wodę? A może czekają nas katastrofalne powodzie? Czy możemy się przed tym jakoś ochronić? A może musimy pogodzić się z katastroficznymi wizjami przyszłości? Na wykładzie przyjrzymy się naukowym prognozom dotyczącym przyszłości zasobów wodnych na Ziemi. Zobaczymy też przykłady adaptacji do skutków zmian w obiegu wody, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej.  Zastanowimy się też, czy sami możemy coś zrobić …

2.04.2020. Uzdrowiska w Polsce i na świecie. Znaczenie dla rozwoju ruchu turystycznego  – dr Katarzyna Podhorodecka  (WYKŁAD ODWOŁANY)

Turystyka medyczna cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Polskie uzdrowiska są doceniane nie tylko przez polskich turystów, ale również przez cudzoziemców. Podczas wykładu zostanie ukazane znaczenie ekonomiczne tego segmentu turystyki, potencjał jego dalszego rozwoju, a także zostanie wskazane, w jaki sposób budować markę turystyczną w oparciu o zasoby naturalne (np. wody mineralne, czyste powietrze, mikroklimat sprzyjający leczeniu).

16.04.2020. Boty, trolle i inne internetowe stwory. Jak kreują nasze postrzeganie świata – mgr Magdalena Skorupska (WYKŁAD ODWOŁANY)

Dzisiejszy świat jest zdominowany przez informacje pochodzące z Internetu. To tam szukamy wiadomości na temat najnowszych wydarzeń politycznych, społecznych czy kulturalnych. Jednak czy wiedza z sieci jest wiarygodna? Czy media nami nie manipulują? Na pewno słyszeliście o kontrowersjach związanych z wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Albo o masakrze na Rohingjach w Myanmarze. Albo o protestach żółtych kamizelek we Francji. Co łączy te trzy wydarzenia? Właśnie internetowa propaganda, która tak silnie wpłynęła na świadomość zwykłych ludzi, że postanowili oni „zmienić świat”. Zapraszam na wykład, w którym opowiem, jak sterują nami maszyny i jak nie dać się zmanipulować.