„10 ważnych zagadnień na 10-lecie Geograficznych Spotkań na Krakowskim”
W grudniu 2018 roku roku minęło 10 lat, odkąd na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW została wygłoszona pierwsza prelekcja z tej serii. Z tej okazji wykłady w roku akademickim 2018/2019 zostały organizowane pod hasłem przewodnim „10 ważnych zagadnień na 10-lecie Geograficznych Spotkań na Krakowskim” i miały charakter jubileuszowy.
Każdy wykład reprezentował jeden z 10 bloków tematycznych:
- Teledetekcja
- GIS i kartografia
- Turystyka i rekreacja
- Hydrologia i meteorologia
- Polityka lokalna i samorząd terytorialny
- Geografia miast
- Geografia polityczna
- Geografia regionalna
- Geoekologia
- Planowanie przestrzenne i urbanistyka
PROGRAM
25 kwietnia 2019 r.
PLANOWANIE PRZESTRZENNE I URBANISTYKA: Cud w mieście Escobara: od najbardziej niebezpiecznego do najbardziej innowacyjnego miasta na świecie – mgr Ewelina Biczyńska
Znane całemu światu jako siedziba kartelu narkotykowego Medellin w latach ’80 i ’90 przeżywało prawdziwy kryzys przemocy. W walkach pomiędzy kartelami, bandami, bojówkami i wojskiem ginęły tysiące mieszkańców a miasto pogrążało się w chaosie. Od połowy lat 90. przemoc malała, a Medellin doświadczało spektakularnych przemian, widocznych zwłaszcza w odważnej i nowoczesnej architekturze, mającej poprawić życie licznej warstwie najuboższych. Dzięki takim inwestycjom i sprawnemu marketingowi świat zachwycił się Medellin. Wykład przybliży Słuchaczom kulisy tego „cudu z Medellin” i sekrety pozytywnych przemian. Wspólnie podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, czy i jak inwestycje w piękne budynki i nowe przestrzenie publiczne poprawiło jakość życia mieszkańców i z jakimi jeszcze problemami się borykają?
4 kwietnia 2019 r.
GEOGRAFIA POLITYCZNA: Miejsce Polski na współczesnej mapie politycznej świata – mgr Krzysztof Górny
28 marca 2019 r.
GEOEKOLOGIA: Roślinność Polski – spojrzenie przyrodnika, leśnika i rolnika – mgr Tomasz Grabowski
Podczas prelekcji Słuchacze zapoznają się z różnymi sposobami opisu roślinności Polski, poznają jej roślinność potencjalną i rzeczywistą, dowiedzą się, jakie drzewa dominują w Polsce i wraz z wykładowcą spojrzą na roślinność występującą na terenie Polski na trzy różne sposoby: oczami przyrodnika, leśnika i rolnika.
14 marca 2019 r.
GEOGRAFIA REGIONALNA: Co o nas wie nasz smartfon? – mgr Paweł Cywiński
Współczesne smartfony są sprawnymi maszynami do zbierania danych. Na wykładzie dowiemy się, co i w jaki sposób smartfony o nas się dowiadują? Do czego zbierane dane są używane? I jak z tym wszystkim łączy się geografia?
21 lutego 2019 r.
GEOGRAFIA MIAST: Gdzie kończy się miasto, a zaczyna wieś, czyli o problemach współczesnej suburbanizacji – dr Dorota Mantey
Miasto wraz ze swoją strefą podmiejską tworzą nierozerwalną całość, a każda decyzja lokalizacyjna rodzi skutki funkcjonalne dla całego regionu. Geografia miast bada te zależności najbardziej kompleksowo ze wszystkich dyscyplin naukowych. Jeśli masz problem z dychotomicznym podziałem na miasto i wieś, zastanawiasz się, czy w przyszłości lepiej zainwestować we własny domek z ogródkiem na przedmieściach, czy może wybrać wielkomiejski zgiełk, a przy okazji nie dostrzegasz analogii pomiędzy miastem a rozlanym mlekiem, to ten wykład jest dla Ciebie! Zaczniemy od zdefiniowania czym jest suburbanizacja, porównamy suburbia polskie do amerykańskich, rozszyfrujemy zagadkowe pojęcie „urban sprawl” i poznamy ciemne oblicze tego zjawiska. Wszystko razem złoży się na obraz tzw. suburbanizacji „po polsku”.
17 stycznia 2019 r.
POLITYKA LOKALNA I SAMORZĄD TERYTORIALNY: Śpiąca królewna i 70 krasnoludków, czyli burzliwa historia zarządzania metropolitalnego wokół stolicy (i nie tylko) – dr hab. Marta Lackowska
Ostatnie lata przyniosły w Polsce ponowne ożywienie debaty nad zarządzaniem aglomeracjami miejskimi (obszarami metropolitalnymi). Podczas wykładu odniesiemy się do najnowszych wątków tej debaty metropolitalnej, pokazując między innymi, jak obszary te mogą być organizacyjnie wpasowane w podział administracyjny kraju. Omówione zostaną główne problemy związane z zarządzaniem metropolitalnym oraz ich podstawowe rozwiązania. Zastanowimy się wspólnie, czy zarządzanie metropolitalne ma znaczenie dla zwykłych mieszkańców oraz nad tym, czy istnieje „metropolitalna tożsamość terytorialna”. Podczas zajęć szczególną uwagę zwrócimy na Obszar Metropolitalny Warszawy i historię współpracy międzygminnej na jego terenie (m.in. rolę instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w budowie współpracy metropolitalnej; propozycję ustawy dla Warszawy z 2017 r. – tzw. „lex Sasin” oraz podział Mazowsza na dwie jednostki NUTS 2 i jego wpływ na zarządzanie metropolitalne w stołecznej metropolii).
13 grudnia 2018 r.
HYDROLOGIA I METEOROLOGIA: Od suszy do powodzi. Zasoby wodne a globalne zmiany klimatu – dr Jarosław Suchożebrski
Badania naukowców wskazują, że klimat zmienia się coraz szybciej. Zmiany klimatyczne wpływają bezpośrednio na światowe zasoby wody. Globalne ocieplenie sprawia, że topnieją lodowce i jednocześnie coraz więcej obszarów pustynnieje. Coraz dokładniejsze modele klimatyczne prognozują, że tam, gdzie jest dużo opadów, będzie ich jeszcze więcej, natomiast tam, gdzie już teraz wody brakuje, w przyszłości będzie jej jeszcze mniej. A czy my mamy się czego obawiać? Czy grożą nam powodzie, czy raczej musimy obawiać się że zabraknie nam wody? Podczas zajęć Uczestnicy szukali odpowiedzi na te pytania i pytanie nadrzędne: co tak naprawdę nam grozi i czy możemy się przed tym jakoś obronić?
6 grudnia 2018 r.
TURYSTYKA I REKREACJA: Turystyka kulinarna – z czym to się je? – dr Piotr Kociszewski
Targi żywności, szlaki kulinarne i festiwale smaku – to tylko niektóre określenia, które pojawiają się coraz częściej także w przestrzeni turystycznej, stając się wystarczającą motywacją do wyruszenia w drogę… Wpisują się zatem w coraz wyraźniejszy, również w Polsce, nurt turystyczny – turystykę kulinarną.
Jakie są trendy w turystyce kulinarnej, kim jest turysta kulinarny, wreszcie jaką formę mogą przybierać atrakcje turystyki kulinarnej ? Na te pytania wraz z wykładowcą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy spotkania, identyfikując „smaczki” turystyki kulinarnej z różnych regionów Polski.
22 listopada 2018 r.
GIS I KARTOGRAFIA: Co nowego w kartografii? Od mapy tradycyjnej po aplikacje mapowe, czyli o wymagającym użytkowniku – dr Jolanta Korycka-Skorupa
W dobie nowoczesnych technologii zmieniają się nie tylko mapy, ale i oczekiwania ich użytkowników. Podczas wykładu podjęte zostały wątki związane z (r)ewolucją kartograficzną na przełomie XX i XXI wieku oraz oczekiwaniami i możliwościami percepcyjnymi odbiorców map.
25 października 2018 r.
TELEDETEKCJA: „Ziemia z perspektywy satelity” – zastosowania nowoczesnych technik teledetekcyjnych w geografii – dr hab. Bogdan Zagajewski
W trakcie wykładu przedstawione zostały najbardziej popularne i powszechnie dostępne zdjęcia satelitarne służące do obrazowania zjawisk zachodzących na powierzchni Ziemi. W prezentacji zawarto przykłady służące do badania atmosfery, wód powierzchniowych, roślinności, geologii, a także podstawowe zasady pozyskania i przetwarzania zdjęć satelitarnych.