spotkania w roku akademickim 2017/2018 – semestr letni
26 kwietnia 2018 r. dr Wojciech Pokojski opowiedział o roli danych przestrzennych w badaniach geograficznych na wykładzie pt. „Dane cyfrowe i analizy przestrzenne w geografii”.
Dane cyfrowe, geodane, dane przestrzenne – czym są, gdzie można je znaleźć i do czego można je wykorzystać – o tym była mowa na wykładzie dr W. Pokojskiego. Słuchacze dowiedzieli się, jaka jest rola geograficznych danych cyfrowych we współczesnym świecie, w jakim celu się je stosuje i jakimi metodami przetwarza.
19 kwietnia 2018 r. prof. dr hab. M. Czerny oraz dr hab. B. Lisocka-Jaegermann przeniosły słuchaczy na drugą półkulę Ziemi, wygłaszając wykład pt. Ameryka Łacińska w polskich badaniach geograficznych”
Dlaczego Ameryka Łacińska od kilkudziesięciu lat przyciąga uwagę polskich geografów? Co studia nad Ameryką Łacińską wnoszą do naszej wiedzy o współczesnym świecie? Prelegentki spróbują odpowiedzieć na te pytania przedstawiając region, najważniejsze nurty geograficznych badań latynoamerykanistycznych i swoje prace badawcze. Prof. dr hab. Mirosława Czerny opowie o latynoamerykańskimi miastach, a dr hab. Lisocka-Jaegermann o zmianach zachodzących na obszarach wiejskich i o alternatywach dla tradycyjnych koncepcji rozwoju.
22 marca 2018 r. dr Jarosław Suchożebrski przedstawił słuchaczom temat: „Co z tą wodą? O sytuacji hydrologicznej w Polsce i na świecie”
Czy w Polsce mamy deficyt wodny? Jak wyglądają zasoby wodne Polski na tle innych krajów? Czy grożą nam katastrofalne powodzie i susze hydrologiczne? Czy i jak możemy im przeciwdziałać? Na te i na inne pytania dr J. Suchożebrski postara się odpowiedzieć podczas wykładu.
15 marca 2018 r. dr hab. M. Dąbski wygłosił wykład pt. „Permafrost, Yedoma, wybuchy metanu – czyli o skutkach ocieplenia Arktyki”
Od kilkudziesięciu lat obserwuje się ocieplenie klimatu Arktyki, co skutkuje m.in. kurczeniem się lodowców i zlodzenia Oceanu Arktycznego oraz zanikiem wieloletniej zmarzliny. Z rozmarzającej tundry wydziela się coraz intensywniej metan – bardzo silny gaz cieplarniany, co niekiedy prowadzi do niespodziewanych eksplozji i powstawania nietypowych kraterów. Zapraszamy na wycieczkę w krajobrazy Arktyki, podlegające obecnie bardzo szybkim przekształceniom.
8 marca 2018 r. dr Agnieszka Sosnowska opowiedziała słuchaczom o glebach występujących w Polsce w czasie wykładu pt. Piękno ukryte pod naszymi stopami – o glebach występujących w Polsce”
Geografowie wiedzą, że pod stopami ukryte jest niezwykłe piękno. Może mieć barwę czarną, jak w czarnoziemach, zieloną, jak w poziomie oglejenia lub białą, jak w bielicach. Czasem przyczepia się uporczywie do łopaty, a czasem osypuje już przy pierwszej próbie kopania. W trakcie wykładu poznają Państwo najbardziej rozpowszechnione gleby, które występują w Polsce. Będzie mowa o miejscach, gdzie można je spotkać oraz czym się one charakteryzują. Nie zabraknie informacji o wykorzystaniu gleb i ich zagrożeniach, będzie również dużo ciekawych historii z życia „kopaczy” gleb.
1 marca 2018 r. mgr Paweł Cywiński wprowadził słuchaczy w zagadnienie: „Geolokalizacja i mikrotargeting. Jak prowadzi się kampanie polityczne i wygrywa wybory na Facebooku?”
Nie da się obecnie wygrać wyborów parlamentarnych bądź prezydenckich bez skutecznej kampanii w mediach społecznościowych. Na wykładzie dowiemy się, jak za pomocą najnowszych technik docierać do określonych grup wyborców z precyzyjnie przygotowanym pod nich przekazem. Dowiemy się też, jak Big Data, mikrotargeting i geotagi są wykorzystywane przez sztaby wyborcze.
22 lutego 2018 r. dr Piotr Kociszewski wygłosił prelekcję pt. „Gotyk na dotyk”, miasto twierdza, feniks powstały z popiołów – o polskich miastach i obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”
Wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to argument, który często jest używany do promocji wartości danego miejsca np. w kontekście wizyt turystycznych. Lista stanowi ogólnoświatowe zestawienie obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości, prowadzone przez organizację wyspecjalizowaną ONZ UNESCO. Podczas spotkania przedstawiono zasady wpisu na listę, ujęte w konkretne kryteria, oraz przywołano przykłady ze świata. Uczestnicy udali się w wirtualną podróż po polskich obiektach, odkrywając ich wyjątkowość i poznając okoliczności ich umieszczenia na liście.
Wykład z uwagi na duże zainteresowanie był powtórzeniem prelekcji z dnia 14 grudnia 2017 r.
ROK AKADEMICKI 2017/2018 – SEMESTR ZIMOWY
Pierwszy wykład w dniu 12 października pt. „Bez mapy … ani rusz” wygłosiła dr Jolanta Korycka-Skorupa.
Wykład dotyczył mapy i jej znaczenia w pracy geografa. Był próbą odpowiedzi na pytanie, do czego potrzebna jest mapa? Jak czytać i interpretować mapy? Było też słów kilka o historii, redagowaniu map oraz o nowych technologiach w kartografii.
9 listopada prof. dr hab. Maria Skoczek przybliżyła słuchaczom problematykę migracji Polaków na wykładzie pt. „Zmiany emigracji Polaków po 1980 roku”
Na wykładzie omówiono cechy emigracji Polaków w ostatnich dziesięcioleciach ze szczególnym uwzględnieniem okresu po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Przedstawiono główne przyczyny wyjazdów, cechy emigrantów, kierunki wyjazdów i główne sektory zatrudnienia oraz skutki emigracji obserwowane w Polsce. Wprowadzeniem do wykładu była charakterystyka wybranych publikacji na temat zmian w mobilności przestrzennej ludności Polski.
7 grudnia 2017 roku dr Agnieszka Dudzińska-Jarmolińska przybliżyła słuchaczom zagadnienie rewitalizacji miast, wygłaszając wykład pt. „Od „brzydkiego” do „ładnego” – czyli czym jest rewitalizacja oraz kilka innych trudnych słówek”
Celem zajęć było wyjaśnienie słuchaczom znaczenia – tak dziś modnego i odmienianego na wszystkie sposoby słowa – rewitalizacja. Uczniowie poznali również inne pojęcia takie jak: obszary kryzysowe, gentryfikacja oraz dowiedzieli się czym jest środowiskowa nierówność społeczna. Zobaczyli w jaki sposób można przekształcić tereny do tej pory niechciane i niewidoczne w strukturze miasta, tak aby stały się atrakcyjnymi przestrzeniami (np. parkowymi) dla jego mieszkańców. Na wykładzie słuchacze poznali też wartość roślinności samoistnie zasiedlającej obszary zdegradowane oraz znaczenie owej szaty roślinnej dla prawidłowego funkcjonowania miasta. Wykład został zakończony próbą zaprojektowania ogrodu społecznościowego, przyjaznego nie tylko dla lokalnych mieszkańców danej przestrzeni, ale również dla miejskich zwierząt, m.in. ptaków.
Wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to argument, który często jest używany do promocji wartości danego miejsca np. w kontekście wizyt turystycznych. Lista stanowi ogólnoświatowe zestawienie obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości, prowadzone przez organizację wyspecjalizowaną ONZ UNESCO. Podczas spotkania szerzej przedstawiono zasady wpisu na listę, ujęte w konkretne kryteria, oraz przywołano przykłady ze świata. Uczestnicy udali się w wirtualną podróż po polskich obiektach, odkrywając ich wyjątkowość i poznając okoliczności ich umieszczenia na liście.
11 stycznia 2018 roku mgr Dorota Petryk opowiedziała, jak można mierzyć poziom szczęścia na wykładzie pt. „Dwutygodniowa wiza do Krainy Uśmiechu – kilka słów o zadowoleniu z życia mieszkańców Tajlandii”
W 2006 roku poza Europą najwyższy poziom zadowolenia z miejsca zamieszkania wyrazili mieszkańcy Bahamów (piąte miejsce, jeśli wierzyć wskaźnikowi zadowolenia z życia SLI). Patrząc na HPI (Happy Planet Index, nie należy mylić z Human Poverty Index) z 2012 roku, największe szczęście zagościło na Kostaryce, w Meksyku i Kolumbii. Najbardziej rozwiniętym krajem w 2016 roku według HDI była Norwegia (niezmiennie okupuje najwyższy stopień podium od 8 lat). Natomiast w Tajlandii w 2016 roku skonsumowano ponad 3 miliony paczek makaronów typu instant! Ale to chyba nie dlatego Tajowie zaliczani są do grupy narodów tzw. szczęśliwych. Szczęśliwych – czyli jakich? Czy i w jaki sposób można zmierzyć poziom „szczęścia”?