PROGRAM ZREALIZOWANY SEMESTRZE ZIMOWYM 2022/2023

 13 X 2022 godz. 10.00 Współczesne zmiany środowiska przyrodniczego w strefach polarnych dr hab. Maciej Dąbski, prof. uczelni
Obszary polarne najsilniej reagują na ocieplenie klimatu Ziemi i jednocześnie proces ten wzmacniają zmieniając: 1) bilans promieniowania poprzez zmianę albedo Ziemi oraz 2) stężenie gazów cieplarnianych poprzez degradację wieloletniej zmarzliny. Zanik lodu morskiego, lodu lodowcowego i wieloletniej zmarzliny pociąga za sobą szereg problemów środowiskowych z jakimi mierzy się człowiek (np. osiadanie gruntu pod budynkami, lawiny lodowo-błotne w górach, powodzie glacjalne), zmianę ekosystemów lądowych i morskich (zmienia się zasięg występowania gatunków fauny i flory). Równocześnie otwierają się nowe perspektywy rozwoju osadnictwa, rolnictwa, przemysłu, powstają nowe szlaki żeglowne. Towarzyszy temu niestety postępujące zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego.

27 X 2022 godz. 11.00 Renaturyzacja, rewitalizacja, utrzymanie, samooczyszczanie rzekdr Jarosław Suchożebrski 
W kontekście katastrofy ekologicznej na Odrze pojawiają się pytania czy w przyszłości możemy zapobiegać takim sytuacjom? Czy takie sytuacje będą zdarzać się częściej? Kiedy możemy powiedzieć, że rzeka charakteryzuje się dobrym stanem? Czy zanieczyszczona rzeka może sama wrócić do stanu równowagi? Jakie działania człowieka w tym pomagają, a jakie szkodzą? Podczas wykładu spróbujemy odpowiedzieć sobie na powyższe pytania …

17 XI 2022 godz. 10.00 Odbudowa sektora turystycznego w Polsce i na świecie po pandemii COVID-19dr hab. Katarzyna Podhorodecka
Celem wykładu jest przedstawienie, w jaki sposób sektor turystyczny odbudował się po pandemii COVID-19, jakie typy turystyki były popularne w okresie postpandemicznym oraz w jaki sposób zmieniały się preferencję turystów dotyczące wyjazdów turystycznych.

7 XII 2022 godz. 10.00 Co to jest urbanistyka? dr inż. arch. Tomasz Zaborowski 
Na wykładzie dowiemy się, czym jest urbanistyka i planowanie przestrzenne. Dowiemy się, jak powinno się planować miasta, żeby zapewniały wysoką jakość życia. Zastanowimy się, jak to, czym jeździmy wpływa na to, gdzie mieszkamy i odwrotnie. Dowiemy się, dlaczego młodzież w Polsce jest odwożona do szkoły, a w miastach Europy Zachodniej niekoniecznie. Odpowiemy sobie na pytanie, czy są miasta, w których wszędzie da się wygodnie dojechać rowerem. Dowiemy się, co to jest transport zrównoważony, pierścienie zielone i na czym polega miasto zwarte.

12 I 2023 godz. 10.00 Słowenia – miłosna miniatura Europy dr Piotr Kociszewski 
SŁOWENIA – MIŁOSNA MINIATURA EUROPY – to opowieść, o kraju, który w wielu swoich nazwach zawiera miłość, a z drugiej strony – mimo małego rozmiaru prezentuje całą gamę europejskich krajobrazów – od szczytów Alp, poprzez ogromne jaskinie, aż po wybrzeże Morza Adriatyckiego.

PROGRAM ZREALIZOWANY W SEMESTRZE letnim 2022/2023

2 III 2023 godz. 10.00-11.00 Parki narodowe w Polsce i na świecie – znaczenie dla ruchu turystycznego – dr hab. Katarzyna Podhorodecka

Na wykładzie omówione zostaną podstawowe formy ochrony przyrody w Polsce, a także w wybranych krajach na świecie. Słuchacze zapoznają się z charakterystyką wybranych parków narodowych w Polsce (Białowieski, Biebrzański) i w Stanach Zjednoczonych (Yellowstone, Yosemite, Badlands, Sequoia, Mesa Verde) oraz w Kanadzie (Jasper) pod kątem ruchu turystycznego. Charakterystyka zjawiska turystyki w parkach narodowych zostanie omówiona zgodnie z koncepcją rozwoju zrównoważonego. Wykład ukaże także znaczenie parków narodowych w rozwoju turystyki przyrodniczej oraz ekoturystyki w Polsce i na świecie. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: dlaczego właśnie turystyka na obszarach cennych przyrodniczo była najbardziej popularna podczas pandemii COVID-19? Jakie są perspektywy rozwoju turystyki na obszarach chronionych i w jaki sposób rozwijać turystykę, aby pogodzić czynnik ekonomiczny z ekologicznym? 

16 III 2023 godz. 10.00-11.00 Wpływ zmian klimatu na zasoby wodne – dr J. Suchożebrski
Klimat zmienia się w coraz szybszym tempie. Jaki to ma wpływ na zasoby wodne naszego kraju? Co nas czeka w przyszłości? Jakie grożą nam problemy dotyczące wody? Czy możemy temu przeciwdziałać? A może musimy się do tego przyzwyczaić i zaadaptować? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas naszych zajęć.

30 III 2023 godz. 9.30-10.30 LITWO OJCZYZNO MOJA – czyli po Wilnie i Litwie szlakiem nie tylko literackim – dr Piotr Kociszewski 
Zapraszamy w podróż po Litwie, w której będziemy odkrywać więzy łączącej nas historii i kultury. Odwiedzimy nie tylko Wilno, Kowno, Druskienniki i Troki, ale także dalsze zakątki, jak Mierzeję Kurońską. W ślad za słowami Inwokacji z „Pana Tadeusza” będziemy odkrywać piękno kulturowe i piękno przyrody naszego północno-wschodniego sąsiada.

12 IV 2023 godz. 11.00 – 12.00 Satelitarny monitoring Ziemi – dr inż. Adrian Ochtyra 
Początki wykorzystania satelitów do obserwacji Ziemi sięgają końca lat 50. XX w. Pierwsze zdjęcie Ziemi z kosmosu wykonane zostało w 1959 roku przez satelitę Explorer-6. Powstanie i rozwój satelitarnych technik obserwacji Ziemi umożliwiły pozyskiwanie informacji o środowisku w sposób ciągły, powtarzalny i obiektywny dla całego globu. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby satelitów obserwacyjnych w związku z postępem technologicznym oraz zwiększeniem zainteresowania w ich wykorzystaniu. Podczas prelekcji zostaną omówione: historia „ery kosmicznej”, podstawy funkcjonowania satelitów obserwacyjnych oraz metody rejestracji obrazów. Zaprezentowane zostaną również wybrane satelitarne systemy służące do obserwacji Ziemi wraz z przykładami zastosowań danych przez nie pozyskiwanych.

20 IV 2023 10.00-11.00 Geografia wyborcza Polski – czyli o preferencjach politycznych Polaków – dr Magdalena Skorupska 
Jak kształtują się wyniki wyborów w Polsce w ujęciu przestrzennym? Jak nasze preferencje wyborcze zmieniały się w czasie? I jakie wnioski możemy wyciągnąć poddając analizie mapy wyborcze? W trakcie wystąpienia omówione zostaną zagadnienia z zakresu geografii wyborczej Polski ze szczególnym uwzględnieniem frekwencji oraz wyników wyborów prezydenckich, parlamentarnych i europarlamentarnych w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Bez zmian: Jak kształtują się wyniki wyborów w Polsce w ujęciu przestrzennym? Jak nasze preferencje wyborcze zmieniały się w czasie? I jakie wnioski możemy wyciągnąć poddając analizie mapy wyborcze? W trakcie wystąpienia omówione zostaną zagadnienia z zakresu geografii wyborczej Polski ze szczególnym uwzględnieniem frekwencji oraz wyników wyborów prezydenckich, parlamentarnych i europarlamentarnych w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku.

19 V 2023 9.30-10.30 Systemy Informacji Geograficznej – czym są i jakie są ich zastosowania? – dr Paulina Pokojska
Na wykładzie słuchacze dowiedzą się, czym są Systemy Informacji Geograficznej (GIS), do czego służą i w jakich celach są wykorzystywane w badaniach geograficznych. Słuchacze zapoznają się z pojęciem i podstawowymi modelami danych przestrzennych, wybranymi źródłami tych danych i przykładowymi analizami prowadzonymi z wykorzystaniem oprogramowania GIS.